Food knowledge.
From store to kitchen.

The everyday food guide

The best deal is the food you actually use.

How to compare grocery prices without letting a bigger package make the decision for you.

Simone Paciaroni · September 13, 2026

Tomatoes, greens, lemons and bread beside a grocery bag
AI-generated editorial illustration.

The useful answer: Compare the same unit, check what you can actually eat, and buy an amount you have a realistic plan to use. The lowest shelf price and the lowest cost per meal are different things.

Start with dinner, not the discount

A large pack of salad looks like a bargain until half of it is still in the refrigerator on Friday. A smaller bag can cost more per ounce and less per meal. That is the question I want you to take into the store: how much of this purchase will actually reach the table?

BuyerFood starts with the food and the person buying it. If you cook for one, shop once a week, or often get home too late to prepare dinner, your best choice will look different from a large family’s. There is no prize for buying the biggest package.

Before leaving home, choose two or three meals and check what you already have. Write down the missing ingredients in useful quantities: two lunches’ worth of salad, for example, rather than simply “greens.” A short list with a purpose is easier to defend against a wall of sale signs.

Put the prices on the same scale

The package price tells you what leaves your wallet today. The unit price tells you what you pay for a standard amount. To calculate it, divide the price by the quantity. For ounces, a $3.60 package weighing 12 ounces costs $0.30 per ounce.

Here is an illustrative comparison, not a report of current store prices:

Two hypothetical packages of the same food
PackagePriceUnit price
12 oz$3.60$0.30/oz
20 oz$5.00$0.25/oz

The larger package wins on unit price. But first check the shelf tags use the same units. Dollars per pound and dollars per ounce are not directly comparable; there are 16 ounces in a pound. An apparent difference may disappear once both prices are expressed in the same way.

Apply the discount you actually qualify for. A member-only offer, a digital coupon and a multi-buy deal may have different conditions. If you do not want the required quantity, use the price you would really pay, not the headline promotion.

Count the part that reaches your plate

Imagine you buy the $5 package and use only 12 of its 20 ounces. You paid about $0.42 per ounce actually eaten. If you use the entire $3.60 package, the effective price remains $0.30. The smaller purchase now wins.

That calculation is a planning aid, not a reason to eat questionable food. Money already spent cannot be recovered by taking a food safety risk. Plan a smaller purchase next time, or freeze a suitable portion while it is still within its safe storage window.

Also compare like with like. Bone-in chicken and boneless chicken do not provide the same edible yield. A whole melon and a tub of cut melon include different amounts of labor and waste. A lower price per pound does not settle the question unless you account for the parts you will remove and the work you are willing to do.

Read the back of the package

A store brand is worth considering, but matching package colors do not establish that two products have the same recipe. Read the ingredient list, check allergens, and compare what matters to your intended meal.

For nutrition comparisons, start by matching serving sizes. The FDA explains that Nutrition Facts values generally refer to one serving; the package may contain several. Comparing a small serving of one cereal against a large serving of another gives a distorted picture. FDA: How to Understand and Use the Nutrition Facts Label.

Try one ordinary-size package before committing to a bulk purchase of an unfamiliar food. A bargain your household dislikes is a predictable source of waste. Keep a brief note about taste, texture and whether the product worked in your usual recipe. Your own kitchen is the relevant test.

Give a bulk purchase a storage plan

Before choosing a family pack, picture where it will go. Do you have containers, freezer space and time to divide it? Is there a meal on the calendar for the refrigerated portion? If the answer is vague, the discount is asking you to buy a future chore.

Use the official storage guidance for the particular food, rather than the package size, to decide how long it can stay refrigerated. For example, raw chicken has a much shorter refrigerator window than unopened shell eggs. FoodSafety.gov: Cold Food Storage Chart.

A useful routine is to unpack, portion and label in the same session. Put the food for the nearest meal where you can find it easily. Freeze the rest when appropriate, and add it to next week’s meal list before buying more.

Your next-trip checklist

  • What meal or snack is this for?
  • Am I comparing the same unit and a genuinely comparable product?
  • Will I qualify for the advertised price?
  • How much will we use, and where will the rest go?
  • Would a smaller purchase be easier to finish?

The goal is not a perfect spreadsheet in every aisle. It is one repeatable habit: pause before buying more than you planned, and calculate whether the extra food has a place in your week.

Next, understand what date labels can and cannot tell you. A price comparison is only useful when the food fits your storage and cooking schedule.

Sources and editorial note

FDA: How to Understand and Use the Nutrition Facts Label

FoodSafety.gov: Cold Food Storage Chart

US editorial draft prepared with AI assistance for Simone Paciaroni’s review. Sources checked September 13, 2026. This preparation date is not a claim of completed expert review. New recipe adaptations have not been kitchen-tested. Follow product-specific instructions and recall notices.

About the author. Simone Paciaroni has worked in food retail since 1997, with a focus on fresh products, cooking and food hygiene. Read his background or use the kitchen checklist.